Salı , Kasım 12 2019
Anasayfa / Blog / Siyasi Vatandaşlar

Siyasi Vatandaşlar

İnsanların siyasi görüşlerinin altında bir çok neden vardır.

1) Anası-babası ve çevresi aynı siyasi görüşü benimseyen bir ortamda büyüyen birey, o salt görüşle beslenir. Farklı görüşten insanlarla zaman içinde karşılaştığında sanki bir uzaylı ile karşılaştığını zanneder. Karşılaştığı farklı görüşten insan da onun gibi yetiştirildi ise vay hallerine onların…

2) Günümüzde bir vatandaşın iktidar partisinden bir (üzülerek diyorum) menfaati var ise; yani bu vatandaş esnaf olabilir, bu vatandaş torpille işe girmiş bir sözleşmeli olabilir hatta ve hatta kendisini işe alan partiye bir vefa borcu olarak kayıtsız şartsız bağlanmış bir memur da olabilir.

3) Günümüzde hâlâ haberleri tv’den öğrenen bir kesim var ve bu kesmin çoğu, “geleneksel medya çarkı”nın para ile döndüğünü ve gücü elinde tutan ‘baba’ların aleyhine haber yapamayacağını bilmemektedir. Bilmemektedir diyorum aslında medyada bir çok gazetecinin ‘baba’ların hoşuna gitmeyecek haberler yaptığında işten çıkarıldığını görüyorlar. Görüyorlar ama kabullenmiyorlar bunun en büyük nedeni ise 1. ve 2. Maddelerdeki nedenler…

Bu nedenleri ve sonuçları sadece bu günler için söylemiyorum. Çünkü asıl sorun, o görüş geldiğinde bunu yaptı, bu görüş geldiğinde bunu yaptı değil! Farklı görüşlerden partiler iktidara gelse de yapılanlar aynı olmadı mı? Hep partilerin neler yaptığından söz ediyoruz. Biz vatandaş olarak ne yaptık?

Söyliyeyim, bir tanıdığımız memur olduğunda “iyi olmuş sırtını devlete yaslamışssın” dedik. Bir tanıdığımız torpille işe girdiğinde, “Helal olsun, işini yaptırdı, atandı. Hayatı kurtuldu” dedik. Ama aynı zamanda tanımadığımız biri topille atandığında “şuna bak adam kayırıyorlar ben atanmalıydım” dedik.

Yukarıdaki maddeler çoğaltılabilinir. Devletin en küçük birimi vatandaştır eğer vatandaşlar yanlış yaparsa bir hiyerarşi düzenliyle bu devletin en üst kademesine dek bulaşır.

Demek istediğim, hep dedik “kime oy vericez, hepsi aynı?” Diye.. Peki hepsi aynı da hepimiz aynı değil miyiz? Bir birey olarak devlete olan sorumluluklarımızı zorunlu vergiden ve askerlikten başka yerine getirdik mi?

Hiç sormadık…

Hakkında Aykut Günhan

Kontrol et

Toplumsal bir facia “Soma”

Soma’da yaşananlar için kafamda düşünceler dönüp dolanıyor. Bir maden ocağı kazasında yüzlerce vatandaş hayatını, aileleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir